Społeczny kontekst efektywności ekonomicznej inwestycji mieszkaniowych
Streszczenie
W opracowaniu podjęta jest próba analizy specyfiki, konwencjonalności, źródeł zniekształceń oraz ograniczeń i niewiadomych rachunku ekonomicznej efektywności inwestycji mieszkaniowych, uwydatniających się zwłaszcza w makroskali. Przeprowadzona analiza, wykazała, że teoretycznie predestynowany do oddawania kontekstu społecznego rachunek makroekonomicznej efektywności inwestycji mieszkaniowych tkwi w ramach indukcyjnego poznania naukowego związanego z paradygmatem rynkowego wzrostu ekonomicznego. Takie poznanie pomija jednak wiele maga-społecznych aspektów tej problematyki. Nie uświadamia i nieuzasadniania przesłanek przechodzenia do rozwoju opartego na roli i potencjale polityki i sytuacji mieszkaniowej w równoważeniu przestrzeni zamieszkiwania w myśl tak skierowanej pożądanej realizacji koncepcji trwałego rozwoju.
Analiza wykazała również, że wyniki możliwego dziś rachunku makro- i mikroekonomicznej efektywności inwestycji mieszkaniowych zestawiane powinny być zatem z szerszymi badaniami wartości użytkowej mieszkania, budynku oraz zespołu mieszkaniowego, a także cech i proporcji rozwoju przestrzeni zamieszkanej itp., zwłaszcza przy spojrzeniu długookresowym. Maga-społeczny kontekst ekonomicznej efektywności inwestycji mieszkaniowych stanowi zatem istotne wyzwanie dla przekształceń paradygmatu rynkowego wzrostu ekonomicznego w paradygmat trwałego rozwoju.
Kolekcje

Korzystanie z tego materiału jest możliwe zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa, a korzystanie w szerszym zakresie wymaga uzyskania zgody uprawnionego.