Nierównowaga w gospodarce globalnej
Abstract
Nietrwałe stają się profesje, modele życia, pracy itp. I do tych właśnie kwestii nawiązuje ten tekst. Dotyczy on m.in. zagadnień ustroju społeczno-gospodarczego w kontekście przemian globalnych i globalnie naruszonej równowagi. To właśnie globalnie naruszona równowaga determinuje konieczność pogłębionych analiz dotyczących modeli ustroju społeczno-gospodarczego jak i konieczność badań ukierunkowanych na poszukiwanie optymalnych rozwiązań w zakresie polityki kształtowania ustroju społeczno-gospodarczego.
Koncepcja globalnie naruszonej równowagi pochodzi od Lestera Thurowa, który posługując się metaforą geologicznej tektoniki płytowej i geologicznie naruszonej równowagi – konstatuje, że „coś wydaje się wstrząsać podstawami kapitalizmu”. W książce pt. Przyszłość kapitalizmu Lester Thurow wskazał na 5 „płyt tektonicznych” zakłócających równowagę, wywołujących rozmaite zaburzenia i dysfunkcje w świecie. Pierwsza z tych „płyt” to upadek komunizmu, w wyniku czego zniknęła przeciwwaga dla kapitalizmu, co m.in. (zgodnie z koncepcją wahadła) stworzyło podłoże do bezkrytycznej wiary w „jedynie słuszną” doktrynę neoliberalizmu. [Fragment]
Website of the publisher
http://www.pte.pl/223_biuletyny_pte.htmlCollections
Using this material is possible in accordance with the relevant provisions of fair use or other exceptions provided by law. Other use requires the consent of the holder.