Ustrój społeczno-gospodarczy. W poszukiwaniu nowego ładu
Streszczenie
Modele ustroju społeczno-gospodarczego to idee oraz teoretyczno-ekonomiczne podstawy kształtowania rozwoju krajów i społeczeństw. A jak podkreślał John Maynard Keynes: „idee głoszone przez ekonomistów oraz myślicieli politycznych, bez względu na to, czy są słuszne, czy błędne, mają większą siłę, niż się powszechnie przypuszcza. W rzeczywistości to one właśnie rządzą światem” (Keynes [2003], s. 350).
Historia gospodarcza dostarcza niestety wielu dowodów (i to z różnych obszarów geograficznych oraz epok), jak kosztowne mogą być i są błędy w kształtowaniu ustroju społeczno-gospodarczego (Failures… [2007]). Błędów tych i ich konsekwencji świat doświadcza także obecnie (zob. Steingart [2008]; Bofinger [2008]; Siglitz [2010]). Przejawia się to m.in. w formie globalnie naruszonej równowagi i nieładu w gospodarce światowej. Świadczy o tym wiele negatywnych zjawisk, jak chociażby wysoce skontrastowane bieguny bogactwa i nędzy czy naruszenie równowagi ekologicznej. [Fragment]
Strona wydawnictwa
http://www.pte.pl/223_biuletyny_pte.htmlKolekcje

Korzystanie z tego materiału jest możliwe zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa, a korzystanie w szerszym zakresie wymaga uzyskania zgody uprawnionego.