O prawdziwych miarach pieniądza, biznesu i życia
Abstract
Choć powszechne i ludzkie jest dążenie do zbilansowanego, zrównoważonego życia, to w rzeczywistości nieczęsto tego doświadczamy. Coraz częściej bowiem odczuwamy dyskomfort wynikający z nierównowagi w różnych obszarach naszego życia, gospodarki i polityki. Niekwestionowaną cechą współczesnego świata jest stan naruszonej równowagi. Jest to zarazem jeden z najtrudniejszych do rozwiązania problemów, spędzających sen z oczu ekonomistów, socjologów i innych naukowców, ale także polityków i głównych kreatorów systemów gospodarczych. Naruszonej równowadze poświęcona jest niedawno wydana w USA książka Johna. C. Bogle pt. „Enough. True Measures of Money, Business, and Life” („Dość. Prawdziwe miary pieniądza, biznesu i życia”). Przekład tej książki został właśnie opublikowany przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Dekalog przestróg John Bogle, odnosząc się do zapoczątkowanego w 2007 roku w USA i wciąż jeszcze trwającego globalnego kryzysu, parafrazując sentencję Winstona Churchilla, konstatuje, że „nigdy tak wiele nie było płacone za tak mało”, wskazując tym samym na wynaturzenia w rachunku ekonomicznym, rachunku kosztów i zarządzaniu korporacjami. Autor książki identyfikuje groźne nieprawidłowości w działalności gospodarczej i pomiarze jej efektów oraz demaskuje nierzetelne działania przedsiębiorstw i ich menedżerów, którzy w pogoni za korzyściami materialnymi działają na szkodę swych klientów. [Fragment]
Website of the publisher
http://www.pte.pl/223_biuletyny_pte.htmlCollections
Using this material is possible in accordance with the relevant provisions of fair use or other exceptions provided by law. Other use requires the consent of the holder.