Inwestowanie zrównoważone w zarządzaniu portfelem inwestycyjnym
Oglądaj/ Otwórz
Data
2019Autor
Matczak, Karol
Wojciechowski, Jakub
Martysz, Czesław
Metadane
Pokaż pełny rekordStreszczenie
Inwestowanie zrównoważone to selekcja spółek i emitowanych przez nie instrumentów do budowy portfela inwestycyjnego ze względu na ocenę ich odpowiedzialnego (etycznego) działania i budowy tzw. dobra społecznego. Inwestycje zrównoważone stanowią już ponad 25% wartości wszystkich aktywów inwestycyjnych świata, a największe aktywa są zarządzane zgodnie z tym podejściem w Europie.
Inwestor może mieć trudności w ocenie, czy przyjęcie przez fundusz kryteriów zrównoważonego inwestowania jest zabiegiem marketingowym, opartym wyłącznie na zapisie w statucie danego funduszu, czy rzeczywiście ważnym elementem procesu inwestycyjnego. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie znaczenia i wpływu inwestowania zrównoważonego na zarządzanie portfelami inwestycyjnymi.
Ponad 90% badań dotyczących inwestycji społecznie odpowiedzialnych nie wskazało negatywnego wpływu stosowania kryteriów ESG (inwestowanie według kryteriów środowiskowych, społecznych związanych z ładem korporacyjnym) na wyniki finansowe spółek. Implementacja kryteriów ESG w działalności spółek, tworzenie polityk odpowiedzialnego inwestowania i publiczne dzielenie się raportami z tej działalności przynosi spółkom wymierne korzyści finansowe. Rynek inwestowania zrównoważonego jest zatem potrzebny i wysoce prawdopodobne, że będzie się dalej dynamicznie rozwijać. Najważniejsze inicjatywy z zakresu inwestowania zrównoważonego w Polsce to stworzenie RESPECT Index, badania Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych nad kryteriami ESG oraz wprowadzenie Standardu Informacji Niefinansowych.