Czy porządki emerytalne różnią się pod względem redystrybucji?
Streszczenie
Na wstępie warto zaznaczyć, że poziom redystrybucji w systemie emerytalnym zależy przede wszystkim od zastosowanej formuły emerytalnej i narzędzi użytych w celu „złagodzenia” czystej ekwiwalentności składek i świadczeń, tj. poluzowania związku pomiędzy wysokością wpłacoanej przez uczestnika systemu składki i oferowanego świadczenia, które w czystej formule aktuarialnej zależą od indywidualnego ryzyka danej osoby. Formuły, które w mniejszym stopniu uwzględniają zasadę proporcjonalności oraz równoważności składek i świadczeń, mają charakter bardziej redystrybucyjny niż te odzwierciedlające zasadę równowagi pomiędzy skapitalizowaną wartością składek oraz zdyskontowaną wartością świadczeń. Do pierwszej z grup zaliczyć należy formuły o zdefiniowanym świadczeniu (w tym flat-rate), a do drugiej – formuły o zdefiniowanej składce (DC).
W niniejszym rozdziale grupy krajów przyporządkowane uprzednio do poszczególnych porządków emerytalnych zostały przeanalizowane pod względem poziomu występującej w nich redystrybucji, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych mechanizmów transferu dochodów. Zweryfikowano hipotezę badawczą, zgodnie z którą relacja pomiędzy państwem a rynkiem w systemie emerytalnym wpływa na stopień, rodzaj i kierunek transferów redystrybucyjnych.
Kolekcje
Korzystanie z tego materiału jest możliwe zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa, a korzystanie w szerszym zakresie wymaga uzyskania zgody uprawnionego.