Bankructwa i upadłości przedsiębiorstw -podstawowe problemy i obszary badawcze
Streszczenie
Kryzys globalny spektakularnie wykazał, że dokonujące się przemiany cywilizacyjne, postępujące procesy globalizacji, rozwój rynków kapitałowych i ponadnarodowych przedsiębiorstw oraz związana z tym złożona sieć powiązań w gospodarce sprawiają, że nie tylko gospodarka, przedsiębiorstwa, ale i ryzyko, w tym bankowe ryzyko niewypłacalności kredytobiorców oraz ryzyko ich bankructw, podlegają globalizacji, prowadząc do efektu domina. Towarzyszy temu nie tylko syndrom „za duży, żeby upaść”, ale także syndrom „zbyt powiązany, zbyt zglobalizowany, żeby upaść”. Rodzi to nowe wyzwania, ale i trudności badawcze, wynikające z zaciemniania i zmniejszania się transparentności przyczyn bankructw. Zmniejsza się przy tym przejrzystość procesów upadłościowych i bankructw przedsiębiorstw.
Do pogłębionych badań i refl eksji skłaniają nie tylko, choć może obecnie przede wszystkim, turbulentne zjawiska związane z kryzysem globalnym. Konieczność i zasadność stałego monitorowania bankructw i upadłości przedsiębiorstw, ale też gospodarstw domowych (czyli tzw. upadłości konsumenckiej) wynika przede wszystkim z faktu, że zjawiska te stanowią nieodłączny element gospodarki rynkowej, nieodłączny element kapitalizmu. [Fragment]
Strona wydawnictwa
http://www.pte.pl/223_biuletyny_pte.htmlKolekcje

Korzystanie z tego materiału jest możliwe zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa, a korzystanie w szerszym zakresie wymaga uzyskania zgody uprawnionego.