The Blue Economy W poszukiwaniu lepszej jakości życia
Abstract
W książce Gunter Pauli pisze o niezbędnej zmianie świata. Jest to niezwykle cenna, ożywcza próba kreowania i popularyzowania nowego, nieskażonego modelem nieokiełzanego konsumeryzmu spojrzenia na rzeczywistość. Odnotowuję to z satysfakcją, tym bardziej że w debatach na forum PTE, w Forum Myśli Strategicznej kwestie zmiany modelu gospodarki znajdują się w centrum zainteresowania (por. m.in. Cywilizacja lasu – łańcuch przyczynowości, „Biuletyn PTE” 2009, nr 1). Współcześnie nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, że świat stoi wobec wielkiego, trudnego, groźnego i narastającego problemu naruszania równowagi ekologicznej. W wyniku tego coraz częściej doświadczamy niebezpiecznych, zagrażających życiu człowieka skutków skażenia powietrza, wód, skażenia flory i fauny, a w konsekwencji –skażenia żywności.
Wobec narastających zagrożeń ekologicznych trudno przecenić wagę tego typu inspiracji w odniesieniu do dbałości o środowisko naturalne. Brak takiej dbałości wywołuje syndrom „psa zżerającego własny ogon”.
Książka Guntera Pauli jest głośnym apelem o rozsądek w gospodarowaniu zasobami przyrody, apelem popartym wskazaniem rozwiązań i technologii mogących zapewnić równowagę ekologiczną, apelem o nowe spojrzenie na rzeczywistość. [Fragment]
Website of the publisher
http://www.pte.pl/223_biuletyny_pte.htmlCollections

Using this material is possible in accordance with the relevant provisions of fair use or other exceptions provided by law. Other use requires the consent of the holder.