Modele współpracy małych i średnich przedsiębiorstw jako przejaw zmian ich zachowań w okresie spowolnienia gospodarczego
Streszczenie
Celem opracowania jest prezentacja obecnego stanu wiedzy w zakresie zachowań małych i średnich przedsiębiorstw, dotyczących funkcjonowania powiązań między nimi, opartych na współpracy. Wraz z postępującą integracją gospodarki światowej coraz większego znaczenia nabiera zdolność konkurowania małych i średnich przedsiębiorstw w wymiarze globalnym. Zewnętrzne uwarunkowania ekonomiczno-gospodarcze wymuszają na przedsiębiorstwach konieczność poszukiwania sposobów sprostania konkurencji ze strony międzynarodowych struktur gospodarczych. Jednym z takich sposobów jest poszukiwanie efektów synergii wynikających ze współpracy z innymi podmiotami rynkowymi, co umożliwia zwiększanie poziomu innowacyjności.
Problematyka niniejszego rozdziału stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy okres spowolnienia gospodarczego może być szansą dla intensyfikacji procesów współpracy małych i średnich przedsiębiorstw oraz jakie mechanizmy mogą stymulować powstawanie nowych powiązań opartych na kooperacji przedsiębiorstw. Teza dowodzona w niniejszym opracowaniu odnosi się do tego, iż małe i średnie przedsiębiorstwa wykazują większą elastyczność w działaniu i szybkim dostosowy- waniu się do nowych warunków na rynku, co przekłada się na ich szczególną rolę w kształtowaniu powiązań kooperacyjnych w warunkach znacznego spowolnienia gospodarczego. Niniejsze opracowanie ma charakter pozwalający na konceptualizację pojęcia zachowań małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie kreowania, imple- mentowania i uczestnictwa tych podmiotów gospodarczych w modelach współpracy oraz zmian ich zachowań w okresie kryzysu gospodarczego.
Strona wydawnictwa
http://wydawnictwo.sgh.waw.plKolekcje
Korzystanie z tego materiału jest możliwe zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa, a korzystanie w szerszym zakresie wymaga uzyskania zgody uprawnionego.