Czy porządki emerytalne różnią się pod względem redystrybucji?
Abstract
Na wstępie warto zaznaczyć, że poziom redystrybucji w systemie emerytalnym zależy przede wszystkim od zastosowanej formuły emerytalnej i narzędzi użytych w celu „złagodzenia” czystej ekwiwalentności składek i świadczeń, tj. poluzowania związku pomiędzy wysokością wpłacoanej przez uczestnika systemu składki i oferowanego świadczenia, które w czystej formule aktuarialnej zależą od indywidualnego ryzyka danej osoby. Formuły, które w mniejszym stopniu uwzględniają zasadę proporcjonalności oraz równoważności składek i świadczeń, mają charakter bardziej redystrybucyjny niż te odzwierciedlające zasadę równowagi pomiędzy skapitalizowaną wartością składek oraz zdyskontowaną wartością świadczeń. Do pierwszej z grup zaliczyć należy formuły o zdefiniowanym świadczeniu (w tym flat-rate), a do drugiej – formuły o zdefiniowanej składce (DC).
W niniejszym rozdziale grupy krajów przyporządkowane uprzednio do poszczególnych porządków emerytalnych zostały przeanalizowane pod względem poziomu występującej w nich redystrybucji, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych mechanizmów transferu dochodów. Zweryfikowano hipotezę badawczą, zgodnie z którą relacja pomiędzy państwem a rynkiem w systemie emerytalnym wpływa na stopień, rodzaj i kierunek transferów redystrybucyjnych.
Collections
Using this material is possible in accordance with the relevant provisions of fair use or other exceptions provided by law. Other use requires the consent of the holder.